LEANFORUM bjuder in till årets konferens; Framgångsforum den 13-14 oktober.
Temat för i år är LEAN FORWARD och IDC kommer att vara på plats i Göteborg för att utbyta tankar och erfarenheter med människor från branschen.

När medarbetarnas kunskap, omdöme och kreativitet kombineras med datadrivna insikter och nya tekniska möjligheter uppstår en förbättringskraft som är större än summan av delarna. Lean Forward handlar om att skapa system där människor får använda sin kompetens fullt ut, medan tekniken förenklar, förstärker och stöttar det som verkligen skapar värde. Tillsammans bygger vi förbättringssystem som inte bara löser dagens utmaningar utan som fortsätter att lära och utvecklas över tid. Det är så vi skapar en verksamhet som är förberedd för framtiden!

Dagarna kommer fyllas av föreläsningar, workshops, studiebesök och prisutdelningar för Årets Exjobb och Svenska Leanpriset 2026 men också fina möjligheter till nätverkande och mingel där du kan lära känna andra ”lean thinkers”. Se hela programmet här. Vi hoppas att vi ses i Göteborg 13-14 oktober!

Tid: Tisdag & onsdag den 13-14 oktober 2026
Plats: Göteborg, Elite Park Avenue Hotell
Anmälan: Via Leanforums hemsida

Svenska Lean priset 2026

Varje år uppmärksammar Lean Forum föredömen inom lean genom att dela ut Svenska Leanpriset. Att tävla är ett bra sätt att stimulera utveckling och ta ett steg vidare i den egna leanresan. Finalister presenteras under konferensen.

IDC var på plats under Framgångsforum 2025

Förra året deltog IDC på Framgångsforum med våra industriutvecklare för att både ta del av ny kunskap och bidra till samtalet om framtidens industri. Det våra medarbetare särskilt tog med sig från Framgångs forum 2025 var:

  • Att LEAN är ett sätt att bygga kultur
  • Att stora förbättringarna ofta finns där vi inte tittar, exempelvis i det administrativa.
  • Att förbättringskraften uppstår i dialogen mellan människor.

Studiebesöket hos Mathem blev ett konkret exempel på hur teknik och människa tillsammans skapar effekt, där arbetssätt, kultur och förbättringsarbete hänger ihop över tid.

Läs mer om våra insikter från förra årets konferens här: Länk till artikeln

Därför är IUC på plats 

IUC Sjuhärad är en del av IUC Sverige – ett nationellt nätverk av regionala utvecklingsbolag som arbetar nära små och medelstora industriföretag i hela landet. Tillsammans utgör vi en viktig del av Sveriges innovationsstödsystem. Vårt uppdrag är att omsätta nationella satsningar till konkret nytta i företagens vardag.

Genom IUC Sveriges samarbete med Lean Forum och Produktionslyftet stärker vi kopplingen mellan forskning, beprövade arbetssätt och företagens verkliga behov. Det gör att vi mer effektivt kan sprida kunskap och skapa förutsättningar för att den också används och gör skillnad.

Konferenser som Framgångsforum är en viktig del i detta arbete. Det är här vi samlar erfarenheter, fångar upp nya perspektiv och tar med oss insikter tillbaka till företagen i vår region. Samtidigt bidrar vi själva med våra erfarenheter, så att det som utvecklas regionalt också kan skapa värde nationellt.

Det är i den här växelverkan mellan det lokala och det nationella, mellan teori och praktik – som verklig utveckling sker.

Info/registration

Praktisk information

PLATS

Elite Park Avenue Hotel, Kungsportsavenyn 36-38, Göteborg

HITTA RÄTT

Elite Park Avenue Hotel ligger på Avenyn i centrala Göteborg. Ta spårvagnslinje 3, 4 och 7 till hållplats Valand. Se mer hos Västtrafik.

Parkering finns på Heden och i Lorensbergs parkeringshus

TIDER DAG 1, 13 OKTOBER

Registreringen öppnar 8:15. Programmet börjar 9:00 och slutar vid 17:00.
19:00 är det middag på Elite Park Anenue Hotel (anmälan krävs)

TIDER DAG 2, 14 OKTOBER

Bussar till studiebesök avgår från Elite Park Avenue Hotel. Tiden i programmet avser när bussen avgår från hotellet. Bussarna beräknas komma tillbaka till hotellet senast 16.00.

Meddela oss gärna om du tar dig till studiebesöket på egen hand: info@leanforum.se.

Workshops hålls på Elite Park Avenue Hotel med start 8:30 fram till ca 16:00.

PRISER OCH VILLKOR

13-14 oktober: 8.900 kr. Vid gruppanmälningar för två dagar deltar var femte deltagare utan kostnad. Anmäl samtliga med betalningsmedel ”faktura” så drar vi av rabatten vid fakturering. Observera att alla fem måste anmälas vid samma tillfälle.
13 oktober: 6.900 kr
14 oktober: 5.900 kr
I priset ingår fika och lunch. 13 oktober ingår även middag på Elite Park Avenue Hotel kl. 19.00 (anmälan krävs). 14 oktober ingår resa tur/retur till studiebesöken med buss, tåg eller taxi.

500 kr tillkommer för dig som inte är medlem i Lean Forum. Medlemskapet är kostnadsfritt och går att anmäla i samband med konferensanmälan.

Alla priser är exkl 25 % moms. Betalning görs antingen med kort eller via faktura med 30 dagars förfallotid.

Anmälan är bindande men kan överlåtas till kollega, mejla info@leanforum.se för mer information.

Det är begränsat med platser varför vi önskar din anmälan snarast dock senast tisdag 7 oktober.

STUDENTERBJUDANDE

Studenter vid högskola/universitet betalar 1500 kr inkl moms för första dagen, 750 kr inkl moms för andra dagen. Endast kortbetalning. Begränsat antal platser.

BOENDE

Vi rekommenderar boende på Elite Park Avenue Hotel.

FÖR FRÅGOR OCH YTTERLIGARE INFORMATION OM KONFERENSEN

E-post: info@leanforum.se
Telefon: 031-3311140

När?
13 okt 08:15 — 14 okt 16:00
Anmäl senast 7 okt 18:00
Anmäl dig!
*Glöm inte att läsa våra villkor. Bokningar kan länka externt till någon av våra partners.